Bindella Osteria & Bar . Terra Vite Vita בינדלה . אדמה כרמים חיים

03 אפר

Bindella Osteria & Bar . Terra Vite Vita בינדלה . אדמה כרמים חיים

בלוג הברזל, עבודות 3 Responses

מסעדת "בינדלה" המדוברת בתל אביב נפתחה רק לפני חודש וכבר הספיקה לייצר סביבה המון באזז ולהפוך למקום המדובר ביותר בתל אביב. הדיבורים סביב המסעדה לא היו רק על איכות האוכל המשובחת אלא גם על השילוב שלו עם עיצוב מצויין. על העיצוב אחראים במשותף משרד פיצו קדם אדריכלים וסטודיו ברנוביץ אמית. אנחנו בחיתוכים שמחנו מאוד לקחת חלק בהקמת המסעדה. חלקנו היה בהקמת קיר משרביות הברזל המרשים במסעדה.

קיר משרביות בחיתוך לייזר

היום בכתבה, סיגל ברנוביץ מסטודיו ברנוביץ אמית מספרת קצת על הרעיון והיישום מאחורי העיצוב המיוחד. לאחר הדברים של סיגל תוכלו לקרוא ולראות קצת הסברים שלנו על התכנון והביצוע בשטח של קיר המשרביות שעשוי כולו פלטות ברזל בחיתוך לייזר.

עיצוב: פיצו קדם אדריכלים וסטודיו ברנוביץ- אמית

צוות תכנון: פיצו קדם, אירנה גולדברג, סיגל ברנוביץ, גלי אמית

עיצוב תאורה: אורלי אברון-אלקבס

שטח פנים: 310 מ"ר . שטח פטיו: 35 מ"ר

אי-אפשר להתחיל לתאר את בינדלה התל אביבית מבלי לדבר על השורשים העמוקים שלה. שורשים אלו נטועים בשוויץ, והם הבסיס הרחב של משפחה מכובדת שהרומן שלה עם יין וגסטרונומיה איטלקית התחיל כבר לפני כ-100 שנה בציריך ובטוסקנה. מוטו המשפחה ועסקיה הוא  Terra Vite Vita (אדמה כרמים חיים) וכל כולו נסב סביב הכבוד לאדמה, למשאבי הטבע ולאותנטיות של החוויה האיטלקית.

השלוחה התל אביבית היא הבת המודרנית של המסורת העתיקה, וככזו בחרנו לזקק את חווית המקור למרכיבה העיקריים ולהעניק להם פרשנות מודרנית ועדכנית שתשמור על עקרונות המורשת מחד ובו זמנית תדבר בשפה האורבאנית, הצעירה והמתוחכמת של מבקרי ביתה החדש ברחוב מונטפיורי בתל אביב.

הלקוח, שהתאהב בתל אביב, ביקש שהמסעדה תדבר בשתי שפות נוספות – כזו שתדבר על קולינריה עדכנית ונגישה בשעות היום והערב המוקדמות ואת זו שתדבר על חווית לילה מאוחרת יותר, שתחגוג גם את השעות הקטנות ותיתן מענה לחובבי האלכוהול ולחדוות חייהם.

חלל המסעדה, צר, ארוך ורווי עמודים, היווה אתגר ליצירת חוויות האירוח השונות שרצינו ליצור. רצינו לשמר ולהדגיש את אורכו המרשים של החלל ולשם כך יצרנו שלוש שורות של תצורות ישיבה – הקו הדינמי של בר האלכוהול והקרודו-בר, שידע לתת מענה גם לשעות הלילה הקטנות, ספסל ארוך המפנה את גבו אל הבר ותוחם את שורת החוויה השנייה של שולחנות הניתנים לחיבור והפרדה, והשורה השלישית של ישיבת זוגות לאורך חלונות הפטיו. במבט מן הרחוב נמשכות שלוש השורות אל עומק המסעדה, מושכות את עין המתבונן קדימה – כשורות כרמים ירוקים הנפרסים לאורך הנוף הטוסקאני. בעומקה הרחוק של המסעדה נפתח הכרם ונוצרת חוויה מפוזרת יותר הנשלטת על ידי ספסל ארוך המשקיף על כל המסעדה ושולחנות עגולים המאפשרים חווית ישיבה מסוג נוסף.

הכרם היווה מקור השראה לכלל החוויה, לא רק לחלוקת החלל. הרעיון היה ליצור חוויה עוטפת, המאפשרת אינטימיות כיאה לחוויה האיטלקית הפתוחה והמזמינה. מחוות כרם הגפנים האדריכלי מתחילה בקיר הנפרס לכל אורכו של הבר כספריית האלכוהול. חוצצי הספרייה מטפסים אל התקרה והופכים לקורות ארוכות המרחפות מעל הסועדים ומשנות את גובהן לכל אורך החלל. הספרייה והקורות בנויים מלוחות עץ אלון. צידם התחתון צבוע בגוונים שונים של ירוק, כאזכור לעלוות הכרם. תאורת השולחנות מבצבצת מבין הקורות, מדמה את קרני השמש הבוקעות בין ענפי הגפן. המקום כולו הופך לגפן המשתלטת על האדריכלות של החלל ומייצרת מקום מפלט שקט מהמולת העיר הנשקפת מן החלון. לאורכו של הקיר הגובל בפטיו הארוך פרוסה משרבייה ששפתה שאובה מפירות הגפן. משרביית ברזל שחור עם חרורים ממוחשבים בתצורות שונות של עיגולים מאחדת את מקצב החלונות של הפטיו וחותמת את חווית הגפן. המטפסים הירוקים השתולים לאורכו של הפטיו ניבטים מן המשרבייה, ומכניסים את הטבע פנימה.

משרביית ברזל מסעדת בינדלה תל אביב

החומרים של המסעדה הם חומרים טבעיים – בטון, ברזל ועץ. רצפת הבטון האפורה לוטשה עד לחשיפת האגרגטים המרכיבים אותה, מדמה את רצפות הטראצו האיטלקיות הקלאסיות. שולחנות המסעדה בעץ אלון טבעי ומושחר והבר בברזל ובזלת שחורה. חזית המסעדה נסוגה מעט פנימה, מאפשרת לרחוב להיכנס בצורה אורגנית פנימה אל המסעדה. דלת הברזל הגדולה המורכבת מטבעות ברזל חלולות ממוסגרת בשער ברזל גבוה – שער מרשים הקורא למבקר לחצות את הסף מן העיר ההומה אל הגפן העוטף.

כשהאדריכלים פנו אלינו כדי שנקים את קיר המשרביות ההגדרות שלהם היו פשוטות: הקמת קיר של משרביות ברזל שייראה הכי נקי ורציף שאפשר. הדרישה הייתה שהפאנלים יותקנו בהרחקה של כ 10 ס"מ מהקיר, ללא ריתוכים או הברגות גלויות ושיכסו את מלוא רוחב ואורך הקיר תוך שילוב תאורה נסתרת מאחוריהם. האתגר העיקרי בהתקנת קיר כזה הוא הכנה מוקדמת נכונה וביצוע עבודה מדוייקת ביותר על מנת שכ 160 פאנלים שונים יתאימו כל אחד למקומו.

לפני

אחרי

הרבה מחשבה הוקדשה לתכנון הפאנלים כך שלאחר ההתקנה שלהם, במבט על הקיר הוא ייראה כיחידה רציפה וחלקה ללא קיטועים של ברגים או של פריטי תליה גלויים. הפתרון היה יצירת מעין מסגרת לכל פאנל באמצעות כיפוף השוליים. החיבור לקיר נעשה באמצעות הברגה דרך אותם שוליים. הנחת הפאנלים על הקיר נעשתה כך שכל פאנל הסתיר את ה"מסגרת" של הפאנל שמתחתיו ככה שנוצר מראה רציף של 160 משרביות. מאחר ומשרביות מקבלות את מלוא המשמעות העיצובית שלהן כאשר הן עומדות חופשיות, כל הפאנלים הותקנו בהרחקה של 10 ס"מ מן הקיר. "קוצים" מיוחדים לתליה ברוחב של 8 ס"מ חוברו אל הקיר ככה שארבע הפינות של ארבעה פאנלים שכנים התחברו אל כל "קוץ".

חיפוי קיר- פאנלים ממתכת בחיתוך לייזר

חיבור לקוץ דרך השוליים המכופפים

חלק גדול מאוד מן הקיר מכוסה בחלונות גדולים. באזור הזה לא ניתן להשתמש בקוצים מאחר ולא ניתן לחבר אותם ישירות לזכוכית. במקרה זה הורדנו פרופיל אנכי למלוא גובה הקיר וחיברנו את הפאנלים ישירות אליו.

הגימור של המשרביות התקבל לא דרך צביעה אלקטרוסטאטית אלא דרך ציפוי כימי שמצד אחד נותן הגנה קורזיבית טובה מאוד למתכת ומן הצד השני נותן לו גוון וגימור מחוספסים ויפים ששומרים על המראה והתחושה הטבעית של הברזל. הדלת הצדדית של המסעדה שמובילה אל חצר פנימית קטנה עשויה מזכוכית שאליה הוצמדו שתי פלטות מתכת גדולות שנחתכו גם הן בחיתוך לייזר בדוגמא זהה לזו של המשרביות. הידית של הדלת עשויה מאחת מהשאריות של העיגולים שנגרעו מתוך המשרביות.

ידית משאריות של משרביה

משרביה היא אלמנט אדריכלי עתיק יומן שתפקידה המקורי היה לשמש הפרדה בין חללים מבלי לחסום אותם לאור ולאוורור. משרביה יפה ומוצלחת תאפשר משחקי אור וצל שמשתנים בהתאם לשעות היום. אז לסיום, כמה תמונות של אור וצל במסעדת בינדלה החדשה בתל אביב (כולן צולמו במהלך הבניה, לפני סיום העבודות). בתיאבון!!3 תגובות

האם תרצה להצטרף לדיון ? אל תהסס להוסיף תגובה!

 1. גרשון

  7 באפריל 2014 at 9:19

  עיצוב נאה ו"עכשווי" אך נטול מאפיינים איטלקיים, VITE אמנם כרמים וקשור לחיים (יין וחיים) אך גם באיטלקית ישמה יותר טוב VINE כיין.

  הגב
 2. תענוג לקרוא אתכם ♥
  תוכנית העשרה . כל הזמן לומדת דברים חדשים.

  הגב
  • Etai Ophir

   7 באפריל 2014 at 0:39

   היי אנושקה
   תודה על המחמאות. מאוד שמחים שאת מוצאת את הבלוג כמועיל

   הגב

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באפשרותך להשתמש בקודים של HTML בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

יש לי סימפטיה 30 במרץ 2014 ספרים ולבנים אדומות 12 באפריל 2014