שיעור בגיאומטריה קוריאנית

09 נוב

שיעור בגיאומטריה קוריאנית

בלוג הברזל, חיפוי מבנים No Response

"אילו צורות וחומרים דרושים כדי לשפץ בית אבנים ישן בן עשרות שנים ליצירת תחושה ומראה מודרניים?" את השאלה הזו שאל את עצמו האדריכל Lee Jeonghoon מסטודיו האדרכלים הקוריאני JOHO Architects כאשר נתבקש על ידי לקוח שלו להפוך בית מגורים ישן, למשרדים עבור חברת הפקת פרסומות הטלויזיה שלו.

מעטפת נירוסטה למבנה

הלקוח רכש את הבית הישן ומיד פנה למשרד האדריכלים עם הגדרות ודרישות מאוד ברורות; הבניין המחודש ישדר תחכום וחדשנות ובשיפוץ ייעשה שימוש בחומרים מודרניים. בהתחשב בעובדה שמדובר במבנה אבן פשוט בבנייה מסורתית, מדובר בדרישות שמציבות  אתגר תכנוני גדול. בחירה נועזת בחומרי גלם ובעיצוב מודרניים הביאו לחידוש מוחלט של המבנה המקורי כשלמעשה האלמנט המקורי היחיד שנותר הוא גם זה שנתן לאדריכל את ההשראה לכל העיצוב של המבנה- גג הרעפים של הבית.

גג רעפים חתוך בלייזר

גג רעפים ישן מול חדש

גג הרעפים של המבנה עשוי מרעפים אדומים שנקראים בקוריאנית Giwa (אריח בעברית). צורה זו של גגות היא מסורת אדריכלית קוריאנית בת מאות שנים. הרעפים עשויים חימר והם פתרון ישן אך יעיל להגנה מפני השלג והגשם. צורת ההנחה של האריחים זה על זה והמבנה הטיפוסי שלהם יוצרים את הצורות הגיאומטריות האופייניות לבתים בקוריאה.

גגות רעפים בבנייה מסורתית בקוריאה

רעפי חימר קוריאנים Giwa

הפרשנות המודרנית של האדריכל לרעפי ה Giwa האופייינית היא המוטיב הבולט בעיצוב המחודש של המבנה; 87 עמודי נירוסטה חתוכים בלייזר בדוגמת משולשים, מכופפים ומורכבים באופן שנותן להם נפח ושלושה מימדים. העמודים מקיפים את כל המבנה ומעוצבים בצורת אקורדיון ומהווים מעטפת שקשה להתעלם ממנה.

ניסויים בצורה ובחומר

ניסויים בצורה ובחומר

במבט מרחוק המעטפת נראית ממש כמו גג רעפים אטום אבל למעשה המעטפת מחוררת כולה בדוגמאות של עיגולים וצורות גיאומטריות קטנות שנחתכו בלייזר ומאפשרות לאור להכנס אל תוך המשרדים.

סינון אור דרך מעטפת מתכת

האור שנכנס למבנה מסונן דרך לא פחות מ 215,000 נקבים עגולים וצורות גיאומטריות שונות שנחתכו על הנירוסטה במכונות חיתוך לייזר.

נקבים וצורות גיאומטריות נחתכו בלייזר על הנירוסטה ליצירת מראה חדש למבנה ישן

נקבים וצורות גיאומטריות נחתכו בלייזר על הנירוסטה ליצירת מראה חדש למבנה ישן

האדריכל בחן עיצובים שונים למעטפת. הוא בחן מספר צורות גיאומטריות שונות בפיזור משתנה על גבי המתכת, כמו כן הוא בחן את התוצאות השונות המתקבלות מהרכבת האלמנטים בכיוונים שונים ליצירת מימד שלישי נפחי. השימוש בתוכנות תכנון והדמייה דיגיטליות וההסתמכות על אמצעי ייצור דיגיטליים מאפשרים לבחון אלטרנטיבות שונות תוך שליטה באלמנטים רבים החל מכמות האור הנכנסת למבנה והאופן בו הוא פוגע בו ועד למראה הסופי והחלוקה למקטעים של המעטפת.

ניסיונות במעטפת מבנים

על ידי ניסויים שונים בצורה ובחומר הצליח האדריכל לייצר מבנה מחודש שעומד בדרישת הלקוח לייצר תחושת תחכום וחדשנות תוך שימוש בחומרים מודרניים אך עם זאת להשאר בהקשר היסטורי למסורת אדריכלית רבת שנים. ומה דעתכם  "אילו צורות וחומרים דרושים כדי לשפץ בית אבנים ישן בן עשרות שנים ליצירת תחושה ומראה מודרניים?"

 0 תגובה

האם תרצה להצטרף לדיון ? אל תהסס להוסיף תגובה!

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באפשרותך להשתמש בקודים של HTML בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אדריכלות של אור 1 בנובמבר 2014 דוגמת ערבסקה על קופסת עץ חתוכה בלייזר תופסים גל 16 בנובמבר 2014