מחווה לאריח

18 אוק

מחווה לאריח

בלוג הברזל, חיפוי מבנים No Response

שיעור בהיסטוריה

המאה ה 15 הייתה תור הזהב של פורטוגל. אניות תגלית יצאו מנמל ליסבון לכל קצוות תבל- אפריקה, אסיה ודרום יבשת אמריקה. כחלק מעושר תרבותי רב שהביאו עימם מגלי הארצות בחזרתם הם הביאו אריחי קרמיקה צבעוניים עם דוגמאות וצבעים בהשפעות ערביות מצד אחד והשפעות מן המזרח הרחוק מן הצד השני. ההשפעות השונות הביאו לגיוון ולצבעוניות גדולה, במידה מסויימת אולי ההפך מהעיצוב המונוכרומטי והאחיד המקובל היום. תחילה האריחים שימשו כקישוט מלכותי ויוקרתי על קירות ארמון המלוכה, אט אט התפשטה ה"אופנה" הצבעונית וכיום רחובותיה של ליסבון משופעים בבנינים מקושטים באותם אריחים צבעוניים.

אריחי קרמיקה צבעוניים בליסבון

הומאז' מודרני

כאשר תכננו במשרד האדריכלים הפורטוגזי camarim arquitectos  את שיפוצו של מבנה בן חמש קומות בליסבון הם רצו לייצר מעין אזכור או מחווה לאריחים הירוקים הצבעוניים שחיפו את המבנה המקורי שעמד על המגרש.

האריחים המקוריים שחיפו את קירות המבנה

האריחים המקוריים שחיפו את קירות המבנה

אריחים ממתכת חתוכה בלייזר

המבנה לאחר שיפוץ, הוספת קומה ואריחים "מודרניים"

צורת המגרש איפשרה הקמת דירה צרה של חמש קומות ובסה"כ בגודל של כ- 40 מ"ר. האדריכלים בחרו לחלק את המבנה כך שכל קומה בו תשמש לפונקציה אחרת (מטבח, סלון, חדר שינה וכו…). הקומות מקושרות ביניהן באטריום מרכזי.

בית פורטוגל

שלוש קומות עם פונקציות שונות ואטריום מקשר מרכזי

קונסטרוקציית מתכת בבנייה קלה מהווה את שלד המבנה ומחזיקה את האריחים החדשים שייצרו האדריכלים לטובת הפרוייקט.

אריחי מתכת חתוכים בלייזר

החיפוי החיצוני של המבנה מהווה, כאמור, פרשנות מודרנית לאריחי הקרמיקה המקוריים שהיו במצב רקבון מתקדם והאדריכלים נאלצו להחליפם. במקום קרמיקה, האריחים החדשים עשויים ממתכת. במקום עיצוב וייצור ידני, האריחים החדשים תוכננו ויוצרו באמצעים מודרניים. לצורך עיצוב הדוגמה החדשה, המעצבים הגדירו מספר כללים שישמשו אותם בהעברה מהדוגמה המקורית לדוגמה החדשה של האריח.

האריח המקורי

האריח המקורי

05 07 08 09 10 11לצורך החיפוי החדש יצרו המעצבים שלושה סוגי אריחים. אריח שטוח, אריח עם דוגמה שנעשתה בהבלטה ואריח הפוך בו הדוגמא נעשתה בחיתוך בלייזר.

אריחים ממתכת עם דוגמה שנעשתה בחיתוך בלייזר

אריחים עם דוגמה שנעשתה בחיתוך בלייזר

אריחי מתכת שנעשו בהבלטה

אריחי מתכת שנעשו בהבלטה

מן החוץ המבנה חולק לשלוש קומות כאשר כל קומה מחופה בסוג אחר של אריח בהתאם לפונקציה של כל קומה. לכן, החלקים העליונים בבניין בהם נמצאים חדרי המגורים והסלון מחופים באריחים המחוררים שמכניסים הרבה אור פנימה ואילו השכבות התחתונות יותר מחופות באריחים האטומים.

בקומת המגורים מעשה שימוש באריחים מחוררים להכנסת אור

בקומת המגורים נעשה שימוש באריחים מחוררים להכנסת אור

 

 

שימוש בסוגי אריחים שונים לקומות שונות

שימוש בסוגי אריחים שונים לקומות שונות

דבריו של האדריכל הראשי של הפרוייקט מסכמים היטב את מה שלדעתנו כל כך מוצלח בפרוייקט הזה- "לא רצינו פשוט להעתיק ולהדביק את האריחים הקודמים בבניין החדש, אבל כן רצינו להשתמש בכמה מהתכונות של האריחים אלה חומר, צבע, דוגמה בדרך חדשה שתהיה על התפר שבין פיגורטיבי למופשט. רצינו לעשות ניסויים בניגודיות של דפוס ומרקם, של שטוח ועבה, ולבחון את השינויים במראה בהתאם לזווית השמש והפרספקטיבה"

 0 תגובה

האם תרצה להצטרף לדיון ? אל תהסס להוסיף תגובה!

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באפשרותך להשתמש בקודים של HTML בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ובסוכות תשב… 4 באוקטובר 2014 חיפוי קורטן חתוך בלייזר בטון ממוחזר 26 באוקטובר 2014