מה יגידו אזובי הקיר?

01 פבר

מה יגידו אזובי הקיר?

בלוג הברזל No Response

מוזיאון San Telmo שבספרד נחנך בשנת 1902 והוא העתיק ביותר בחבל הבאסקים שבספרד. המוזיאון הוקם במנזר דומניקני מן המאה ה 16 שעבר הסבה לשמש כמוזיאון. המנזר אמנם מהווה תפאורה היסטורית מרשימה וראויה למוזיאון אך עם הזמן המבנה נעשה מיושן מידי וקטן מידי מכדי להכיל מוזיאון מודרני.

מוזיאון San Telmo ספרד

חדש ליד ישן

כשמשרד האדריכלים הספרדי Nieto Sobejano ניגש לתכנון הרחבת ושיפוץ המוזיאון הם רצו לשמור לחלוטין על המבנה ההיסטורי בו שוכן המוזיאון ויחד עם זאת לתכנן מוזיאון מודרני שיתאים למאה ה 21 ולאפשר הקמת אגף חדש שלא יפגע ויאפיל על המבנה המקורי.

קיר ירוק

מגבלה משמעותית נוספת איתה נאלצו להתמודד האדריכלים הייתה מגבלה טופוגרפית. המוזיאון "כלוא" בין הים בחזית והעיר העתיקה San Sebastian מאחוריו ומצדדיו כך שהמקום היחיד בו ניתן היה להקים את האגף החדש של המוזיאון הייתה רצועה צרה בין המוזיאון לבין הר אורגול (Urgull) שמתנשא מעל למפרץ סן סבסטיאן.

ההצעה של האדריכלים להרחבת המוזיאון הייתה להסתיר את האגף החדש על שני חללי התצוגה שלו מאחורי קיר מינימליסטי. הקיר עשוי מפאנלים של אלומיניום מחוררים אקראית שנחתכו בחיתוך לייזר.

על מנת לפגוע כמה שפחות במנזר ההיסטורי מצד אחד ובסביבה הטבעית מן הצד השני, הותירו המעצבים את האלומיניום בצבעו האפור הטבעי ועיצוב הקיר מבוסס על הטופוגרפיה הטבעית בשטח ומחבק את הכיכר המרכזית כעין "מבצר" ימי ביניימי המגן על המנזר.

האדריכלים נקטו בשני צעדים נוספים על מנת לשלב את ההרחבה ככל שניתן בסביבה הטבעית. צעד אחד היה בניית גרם מדרגות שמטפס מבחוץ אל גג האגף החדש ולכיוון ההר ומשם מתחבר למרפסת טבעית שצופה אל הנוף.הצעד השני היה בעיצוב של הקיר עצמו; במהלך הסיורים שלהם בסביבה הבחינו האדריכלים בחריצים וחללים בקיר האבן של ההר שבהם גדלים צמחים ומטפסים שונים, הם החליטו שהפאנלים שמרכיבים את הקיר ייצרו קיר ירוק. הפאנלים נחתכו בלייזר בדוגמת אותם חללים ובחללים נשתלו צמחים אופיניים לאזור כגון אזוב וחזזית, בסופו של דבר האגף כולו יהיה מכוסה בירוק טבעי.

קיר ירוק

על מנת לשלב בין האגף הישן לחדש, הדוגמא של הקיר החיצוני מלווה גם את הפנים של האגף הישן, לאורך המסדרונות, על הקירות ובמשחקי האור והצל שהיא יוצרת בתוך המבנה.

והנה, כל ההסברים מפי האדריכלים עצמם (ספרדית עם כתוביות באנגלית)


נותיר לכם עוד כמה תמונות להנות מהדוגמא היפהיפייה הזו של שילוב מרתק בין מודרני לישן ובין טבעי לבנוי.0 תגובה

האם תרצה להצטרף לדיון ? אל תהסס להוסיף תגובה!

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באפשרותך להשתמש בקודים של HTML בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

משני מימדים… 25 בינואר 2014 אוכל, קדימה אוכל 8 בפברואר 2014