יש לי סימפטיה

30 מרץ

יש לי סימפטיה

בלוג הברזל 2 Responses

יש לנו סימפטיה מיוחדת לאיטליה. לאוכל, לאנשים, למזג האוויר, לשפה. מעל הכל יש לנו סימפטיה לדרום איטליה, היכן שהאוכל טרי, האנשים אדיבים והקצב איטי.

במחוז פוליה שבדרום איטליה ישנם מבנים אופיניים שנקראים מסריות (Masseria). אלו מבני אבן מרשימים ומסורתיים מן המאה ה 14. בתחילה שימשו המסריות כמבנים מבוצרים קטנים לאצילים העשירים, לקראת המאה ה 18 הן עברו לידי חקלאים אמידים ששיכנו בהן את העובדים או לפעמים את חיות המשק והציוד. עם השנים הורחבו המסריות והיום רובן משמשות כמלונות בוטיק קטנים או, כמו במקרה הזה, הוסבו לשמש כבתים פרטיים מעוצבים לעילא ולעילא.

Casa Puglia היא מסריה קטנה שממוקמת על גבעה קטנה ופונה לים. האדריכל האיטלקי Peter Pichler נתבקש להסב את מבנה האבן הישן לבית פרטי. לאחר השיפוץ יש בבית מטבח קטן, חדר אורחים, שלושה חדרי שינה ושני חדרי שירותים. סביב מבנה האבן גינה קטנה.

אחד המאפיינים הבולטים של Casa Puglia היה מעברים פנימיים בין החדרים בצורת קשתות רוחביות. גם בחלקם הפנימי של הקירות החיצוניים של מבנה האבן ישנן קשתות עמוקות שנכנסות לתוך עובי הקיר (עובי חלק מן הקירות הוא 80 (!!) סנטימטרים).

הרעיון מאחורי העיצוב של Peter Pichler היה להרחיב את העיצוב של הקשתות האופיניות האלו גם אל הקירות החיצוניים של המבנה ובכך לאפשר אוורור, לתת אור טבעי להכנס למבנה ולאפשר מעבר ישיר מכל חדר אל החצר.

האדריכלות של האזור מן המאות ה 11 עד ה 14 משקפת השפעות של מוטיבים ערביים ומזרחיים ואלו גם התרבויות מהן שאב האדריכל את ההשראה למוטיבים של המעטפת החדשה של הבית. המעטפת החדשה עשויה 36 פאנלים מאלומיניום שנחתכו בחיתוך לייזר. הפאנלים נותנים לבית הצללה ואיוורור וכן מהווים מעין סורגים מעוצבים במיוחד.

הדוגמא שנחתכה בלייזר על הפאנלים מאלומיניום פותחה באמצעות אלגוריתם ממוחשב על מנת למצוא דוגמא שמאפשרת סינון והכנסת אור אופטימליים.

הדוגמא משתנה בהדרגה מדוגמא פתוחה מאוד לדוגמא שלאט לאט נסגרת עד לסגירה כמעט מוחלטת. בצורה זו משחקי האור והצל שנוצרים בתוך הדירה משתנים כל הזמן במהלך שעות היום, בשעות הלילה מתהפך האפקט והאור יוצא מן הבית החוצה.

משרביות נועדות לאפשר חציצה ופרטיות ועם זאת לאפשר איוורור וכניסת אור. מאוד אהבנו לראות את הפרשנות המודרנית הזו לאלמנט האדריכלי הכל כך ותיק הזה שעושה בדיוק את מה שאמורה משרביה לעשות.1 תגובה

האם תרצה להצטרף לדיון ? אל תהסס להוסיף תגובה!

  1. ענת

    30 במרץ 2014 at 13:03

    כיף לקרוא אותך ולהנות מתמונות השיפוץ המקסים של המסרייה. הפוסט הפעם מעורר געגוע, נוסעים לסנטה מריה אל בגנו?

    הגב

1 Pingback

  1. […] גם אתם אוהבים את השילוב בין ישן לחדש, בטוח תאהבו את זה שתף: Pin Itדואר אלקטרונילאהוב את זה:אהבתי טוען… פוסט זה […]

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באפשרותך להשתמש בקודים של HTML בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

אני זוכר אותה מהמכולת 23 במרץ 2014 Bindella Osteria … 3 באפריל 2014