בי"ס לעיצוב- סטודיו 6B

23 ינו

בי"ס לעיצוב- סטודיו 6B

בלוג הברזל, עבודות 9 Responses

תמיד מעניין לשמוע על תהליך העבודה ממקור ראשון ולכן, מידי פעם נביא לכם מאמרים מאת המעצבים איתם אנחנו עובדים. הפעם אנחנו מביאים את כתבתה של מעצבת הפנים דלית לילינטל שעיצבה ותכננה את חלל הכניסה המחודש בביה"ס לעיצוב "סטודיו 6B" בתל אביב. במקרה זה התכנון כולו היה של דלית, אנחנו בחיתוכים היינו אחראים על הביצוע ועל ההוצאה לפועל של עבודות האלומיניום- חיתוך בלייזר, ריתוך, צביעה והתקנה. אנחנו מביאים את כתבתה של דלית כלשונה.

חיפוי קיר דקורטיבי מאלומיניום

חיפוי קיר פנימי סטודיו 6B

בתהליך החשיבה לעיצוב מחדש של חלל הכניסה לביה"ס לעיצוב סטודיו 6B לקחתי בחשבון מספר אלמנטים. ההתייחסות הראשונה שלי היתה לבניין עצמו. זהו בניין שנבנה בשנות ה-20 של המאה הקודמת והוא בניין לשימור. ככזה, לא ניתן לשנות את מעטפת המבנה או את פנים החלל.

מסדרון סטודיו לעיצוב 6B לפני השיפוץ

לפני השיפוץ

חיפוי קיר פנימי עשוי מאלומיניום בחיתוך לייזר

המסדרון אחרי השיפוץ

התייחסות נוספת שלי היתה לזרימה האדירה של אנשים שנכנסים לתוך בניין זה. אלה סטודנטים לעיצוב, אנשים יצירתיים, שכל אחד בחר מסלול לימודי שונה מתוך מגוון המסלולים הקיימים בסטודיו, בין אם זה המכינה ללימודי ארכיטקטורה, מסלול לעיצוב פנים, עיצוב אופנה, או עיצוב גרפי. המטרה היתה ליצור תחושה של תנועה כשנכנסים לבניין בניגוד לקביעות של המבנה. לשחק עם הנייחות של השימור מול הזרימה והתנועה המתמדת של אנשים לתוך המבנה; וכך נוצר הקונספט "סטטי בתנועה".

אפקט Moire

תחושת זרימה- של האנשים ושל הקירות

לאורך הקיר הארוך בחלל המדרגות יצרתי אלמנט המורכב פסים גליים עשויים אלומיניום. אלה שתי שכבות של פסים. משחק במיקומם של הפסים באחת השכבות יוצר תחושה של תנועתיות, ומה שמתקבל הוא אפקט moiré .  

המילהmoiré  (מצרפתית) פירושה 'להשקות'. במקור השתמשו בה לתאר אפקט שנוצר בבד המשי כשהתקבל בו מרקם גלי. תנועתי. אשליה של תנועה. כיום האפקט הזה מיושם בכל תחומי העיצוב. משתמשים בו כאמור בטקסטיל – בעיצוב אופנה, אבל גם בעיצוב פנים וארכיטקטורה, בעיצוב המוצר ועיצוב גרפי. וכך אפקט moiré  הוא רלוונטי לכל מסלולי הלימוד בסטודיו 6B.

אפקט moire

מסדרון עם חיפוי קיר דקורטיבי

להרגיש את הזרימה

התכנון והביצוע:

ועכשיו לתכנון… חלל המדרגות היה מאתגר מאד היות ותקרת החלל היא אלכסונית (זהו גרם המדרגות המוביל לקומה השניה). כיון שרציתי פסים גליים, יצא שכל פס ופס שונה בזוית הקשת שלו ובאורכו. עשיתי בדיקות ונסיונות למצוא את הזויות הנכונות ואת הקימור הנכון – שרטטתי המון פסים בתוכנת השרטוט אוטוקד, שיחקתי עם גודל הקשתות של הפס הגלי, בדקתי אופציות של מרווחים שונים ביניהם, את רוחב הפס עצמו, ובעיקר איך מתקבלת שכבה אחת של פסים על שכבה שניה. זו היתה עיקר ההתמודדות – באיזו זוית שכבה קדמית שונה משכבה אחורית. האמת, היה קשה לבדוק את זה בעזרת התוכנה. עם כמות כזאת של פסים פשוט קשה לראות…

הדמיית שכבת פסי אלומיניום ראשונה

שכבת פסים ראשונה

הדמיית חיפוי קיר בפסי אלומיניום בחיתוך לייזר

שכבת פסי אלומיניום שנייה

השלב הבא פתר לי הכל! לקחתי קרטון בצוע וחתכתי מטר מרובע של אלמנט הפסים בקנה מידה מדויק. עם הדגם הקטן יכולתי לשים אחד על השני (שכבה על שכבה), לשחק עם זויות שונות ואפילו בעזרת פנס קטן לבדוק היכן הכי טוב למקם תאורה. זהו. זה עבד.

חזרתי לאוטוקד ושרטטתי שוב ושוב תצורות שונות של שילוב שתי השכבות. בסופו של תהליך ואחרי התייעצויות עם הלקוחות שלי בסטודיו, מצאתי את הצורה שרציתי. תכננתי כ- 100 פסים לחלל המדרגות (50 פסים לכל שכבה), וכ- 50 פסים למסדרון (שם התכנון כלל גם עבודות נגרות ששולבו עם פסי האלומיניום).

בחירת סוג החומר היה לי ברור – אלומיניום. החומר המתכתי ה'קשה' מול אפקט הזרימה שרציתי לקבל התאים לי לקונספט (הנוקשות של בניין לשימור מול החופשיות של סטודנטים לעיצוב).

השלב האחרון היה למספר כל פס ופס כדי שבזמן ההתקנה, בשטח, לאחר חיתוך, נתן יהיה למקם את שלל הפסים לפי התוכניות שלי. (המספרים נצרבו בלייזר על הפסים כבר בשלב החיתוך במכונה- חיתוכים)

חיתוך אלומיניום בלייזר

פלטת אלומיניום עובי 6 מ"מ במכונת לייזר לאחר חיתוך

אלומיניום לאחר חיתוך בלייזר

כל פס מוספר כדי למקמו נכון בהתקנה

התקנת פסי אלומיניום

התקנת שכבת פסי אלומיניום ראשונה

רוצים גם אתם לכתוב לנו על העיצובים שעשיתם איתנו? אולי יש לכם שאלות/הערות על העבודה הזו? רוצים לומר לנו או לדלית משהו? השאירו תגובתכם כאן למטה, התייחסותינו מובטחת8 תגובות

האם תרצה להצטרף לדיון ? אל תהסס להוסיף תגובה!

 1. אור

  22 בינואר 2014 at 20:54

  כל הכבוד אין מילים, מה עלות לכזו הפקה?

  הגב
  • Etai Ophir

   22 בינואר 2014 at 21:13

   היי אור, כפי שוודאי אתה מנחש בעבודות כאלה אין עלות קבועה או ברורה והיא תלויה בהרבה גורמים. באופן כללי, פתרון כזה יכול להתחרות או להתקרב בעלויות לעלויות של פתרונות קונבנציונליים מוכרים אבל הפתרונות הרגילים" אפילו לא מתקרבים מבחינת האפקט שלהם לאימפקט שנותן חיפוי כזה

   הגב
 2. דלית

  5 בפברואר 2013 at 12:19

  מאד מרשים.
  האם נכון שבעצם כל הפסים של כל אחת מהשכבות נמצאים באותו מישור והמראה התלת מימדי נוצר רק בגלל הקימורים בחיתוך?

  הגב
  • Etai Ophir

   5 בפברואר 2013 at 12:42

   היי דלית,
   אכן כן, יש שתי שכבות נפרדות (שהן כמובן לא באותו מישור אלא מקבילות זו לזו). אבל, כל הפסים בשכבה אחת נמצאים באותו מישור. המראה התלת מימדי התקבל מהקימורים, משימוש בשתי שכבות וכמובן, הצבע והתאורה תורמים לעניין

   הגב
 3. שרון

  28 בינואר 2013 at 9:45

  היי, באמת מקסים,
  אפשר לקבל פרטים על אופן החיבור של הפסים למעקה\ קיר והיציבות שלהם?
  תודה רבה

  הגב
  • חיתוכים

   28 בינואר 2013 at 10:22

   היי שרון,
   הפסים עשויים אלומיניום בעובי 6 מ"מ ככה שהם מאוד יציבים וחזקים. מאחר ומדובר במסדרון שעוברים בו המון אנשים חוזק הייתה אחת ההגדרות הראשונות של הלקוח ושל דלית, המעצבת.
   לגבי החיבור- בקצה של כל פס הכנו חורים להברגה. פרט החיבור היה פשוט לייסט ברזל בצורת האות L שהרחיק את הפסים מהקיר. אל הלייסט הזה הוברגו פסי האלומניום. ראשי הברגים היו גלויים אבל לאחר ההברגה הם כוסו בלייסטים אורכיים דקים מאוד מברזל שנצבעו לבן ככה שהם לא נראים. ההתקנה הזו היא פשוטה מאוד ומאפשרת פירוק חלק מהפסים במידת הצורך (ניקוי, החלפת תאורה, תחזוקה ועוד…)

   הגב
 4. שירלי

  26 בינואר 2013 at 8:44

  מקסים. הוספת האיזור הזה משנה את האווירה בכל החלל.

  הגב
  • חיתוכים

   26 בינואר 2013 at 9:46

   היי שירלי, גם לדעתנו העיצוב והרעיון של דלית היו מקסימים, ביקרנו במקום לפני ואחרי הביצוע ואין ספק שהצליחו בתקציב מצומצם יחסית ליצור אוירה מרשימה ושונה לחלוטין
   שמחנו לקחת חלק בעבודה מקסימה כזו

   הגב

1 Pingback

 1. […] מקובל לחשוב, פתרונות עיצוב (ובעיקר חיפוי מבנים- למשל זה או זה) שעושים שימוש בייצור דיגיטלי לא חייבים להיות […]

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באפשרותך להשתמש בקודים של HTML בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ספרים רבותי, ספרים 21 בינואר 2013 צלעות עץ ייחודיות בחיתוך CNC עיצוב פנים למסעדה BanQ עוד מסעד… 28 בינואר 2013