בטון ממוחזר

26 אוק

בטון ממוחזר

בלוג הברזל, חיפוי מבנים No Response

כאשר רוצים להפוך מבנים מוזנחים, נטושים ומטים ליפול לשמישים שוב הפתרון הקל הוא פשוט להפיל אותם ולבנות תחתם מבנה חדש. אבל, עולם האדריכלות, כמו תחומים רבים אחרים בחיינו, מנסה כל הזמן להיות יותר ויותר אקולוגי ומתחשב בסביבה. לאדריכלות ירוקה משמעויות ואלמנטים רבים אך אחד מהם הוא, ללא ספק, האפשרות לבצע שימוש חוזר מותאם למבנה שכבר לא בשימוש.

חיפוי מתכת חתוכה בלייזר למבנה בטון

מאחורי המתכת מסתתר מבנה מוזנח

משרד האדריכלים הפורטו ריקני Diaz Paunetto, נתבקשו לקחת מבנה בטון שעמד מיותם קרוב ל 20 שנים ולהפוך אותו למרכז הכשרות וחינוך אקולוגי לילדי בית ספר ולמוריהם. המבנה המקורי הוא חלק מקמפוס בן כמה מבנים זהים. המבנים הטיפוסיים הם מבנים בני שתי קומות משנות ה 60, עשויים  בטון. למבנה ששוקם היה גג מעץ שנהרס לחלוטין והתמוטט עם השנים.

מבנה בטון

הנה הוא

מאחר והמבנה המחודש נועד לשמש כמרכז חינוך לאקולוגיה היה זה אך מתבקש שבמקום להרוס את המבנה המקורי הוא יעבור חיזוק ושינויים "קוסמטיים" חיצוניים על מנת להפוך אותו לשמיש. העובדה שעמדו לרשות האדריכלים שישה חודשים בלבד (!) על מנת להשלים את התכנון ואת ההקמה של המבנה תרמה גם היא להחלטה על ביצוע "שימוש חוזר מותאם" למבנה.

חיפוי קורטן חתוך בלייזר

בטון הופך למתכת

במבנה המשוקם הקומה התחתונה משמשת כמחסן לוגיסטי שמשמש גם את יתר המבנים בקמפוס. בקומה השנייה הוקם חלל גדול שישמש לפגישות, הכשרות מורים, סמינרים ועוד…

מבנה בטון מחופה בפלדת קורטן מחוררת

על מנת לשטוף את המבנה באור וכדי להגדיל את תחושת החלל הפנימי, האדריכלים פתחו חללים בקוביית הבטון על מנת לשלב בהם חלונות זכוכית גדולים. בפינה שמעל למגרש המשחקים החיצוני מיקמו האדריכלים קוביית בטון וזכוכית מרחפת גדולה. הקובייה מאפשרת תצפית לאזור המשחקים ושוטפת את הקומה השניה של המבנה באור טבעי רב. את תקרת העץ שנהרסה מחליפה תקרת בטון חדשה שמכסה גם את גרם המדרגות שבכניסה.

קוביית זכוכית

גג בטון חדש מספק צל למדרגות הכניסה. קוביית זכוכית מרחפת מכניסה אור רב למבנה

על מנת להסוות את הבטון הישן וההרוס יצרו האדריכלים חיפוי חיצוני למבנה. החיפוי עשוי פלדה חתוכה בלייזר. דוגמת הפסים הצרים והארוכים שנחתכה במתכת מתכתבת עם יער במבוק שנמצא בסמוך למבנה. בחלק מן החורים שנחתכו במתכת שולבו חלונות צבעוניים על מנת לשבור מעט את המראה המתכתי וליצור מבנה מותאם לילדים כיאה לבי"ס.

מתכת קורטן לחיפוי מבנים

חלונות צבעוניים שוברים את המראה התעשייתי החלוד ומוסיפים צבע

כאמור, לחיפוי המבנה בחרו האדריכלים לבצע חיתוך בלייזר בפלדת קורטן. פלדת קורטן היא סגסוגת פלדה שפותחה במיוחד על מנת לייצר על פני השטח שכבת חלודה טבעית. שכבת החלודה יוצרת מראה וצבע אופייניים. שכבת החלודה הטבעית מייצרת שכבת הגנה על המתכת וחוסכת את הצורך בביצוע תהליכי צביעה ו/או ציפויים כימיים להגנה על המתכת בפני קורוזיה; תהליכי צביעה או ציפוי כימי יכולים להיות יקרים ולעיתים הם גם מזיקים אקולוגית. השימוש בפלדת קורטן מאפשר חיסכון משמעותי בזמן ובכסף ומאפשר יצירת חיפוי מבנה דקורטיבי עם חומר as is ללא צורך בתהליכים נוספים שמאריכים את זמן העבודה, יוצרים נזק סביבתי ומייקרים את העבודה. מלבד זאת, בעינינו לפלדת קורטן מראה וקסם מיוחדים שהופכים אותה לחומר הגלם המועדף היום אצל אדריכלים ומעצבים רבים בבואם לתכנן עבודות מתכת.

צורות צל ייחודיות במבנה

צורות צל ייחודיות במבנה

כמו מבנים רבים אחרים שחופו במעטפת חתוכה בלייזר ועליהם כתבנו למשל כאן, כאן וכאן, חיפוי המתכת משיג כמה יתרונות שונים. ראשית, החיפוי החיצוני מותאם ספציפית למבנה ונותן לו מראה מיוחד ובלעדי. ייצור ספציפי לדרישות המבנה והשטח, מונע בזבוז של חומר גלם או פשרה עיצובית. המתכת מאפשרת קירור המבנה על ידי חסימת קרינת השמש הישירה על המבנה ויצירת אזורים מוצלים בתוך ומחוץ למבנה, דוגמת החיתוך יוצרת משחקי אור וצל בתוך ובסביבת המבנה שיוצרים אמירה ייחודית. אנחנו מדברים הרבה מאוד עם אדריכלים שרוצים גם הם ליישם חיפוי אטרקטיבי כזה אך עוצרים לפני הביצוע משיקולים שונים- חוסר היכרות עם החומרים או הטכנולוגיות והאפשרויות הגלומות בהם, חשש מלהיות הראשון ולהתנסות במשהו לא מוכר, לעיתים האדריכלים חוששים שבחירה בפתרון כזה יוביל לחריגה מהתקציב מבלי לדעת שייתכן ובחירה בפתרון כזה תביא לחסכון בעלויות אחרות כגון צריכת אנרגיה למיזוג או ההוצאות על תחזוקה שוטפת של פתרונות אחרים, ואפילו לא התחלנו לדבר על העלאת ערך הנכס שניתן לקבל מחיפוי שמותאם ספציפית ומיוצר במיוחד לצרכי ודרישות המבנה (והלקוח). התפקיד שלנו בחיתוכים הוא לנטרל את כל החסמים ולאפשר להוציא אל הפועל אדריכלות חדשנית, מתקדמת וייחודית. אנחנו מחכים לתכנן וליצור איתכם את הפרוייקט הבא שלכם, צרו איתנו קשר

השמיים הם הגבול

השמיים הם הגבול

 

 0 תגובה

האם תרצה להצטרף לדיון ? אל תהסס להוסיף תגובה!

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באפשרותך להשתמש בקודים של HTML בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

מחווה לאריח 18 באוקטובר 2014 דוגמת ערבסקה על קופסת עץ חתוכה בלייזר אדריכלות של אור 1 בנובמבר 2014