אור ומסורת

21 דצמ

אור ומסורת

בלוג הברזל, חיפוי מבנים No Response

חנוכה- חג האורות. אור הוא אמנם לא דבר פיזי אך באדריכלות האור משמש כחומר גלם של ממש. אחד האלמנטים האדריכליים הקלאסיים לויסות רמות האור ולעיצוב באור הוא המשרביה.

משרביית אלומיניום חתוכה בלייזר

משרביית אלומיניום בביתן הישראלי בתחרות הסולאר דקתלון לאדריכלות ירוקה

משרביה היא אלמנט אדריכלי עתיק יומין שהתפתח במדינות ערב ומאפיין את האדריכלות האסלאמית. המשרביה התפתחה כהתאמה למזג האוויר הים תיכוני החם ולאורח החיים המסורתי האיסלאמי. בתפקידה הקלאסי, המשרביה משמשת כמחיצה להסתרה של פנים הבית מן החוץ. המשרביה מאפשרת כניסת איוורור ואור אל הבית מבלי לפגוע בפרטיות. כיום המשרביה זלגה מן האדריכלות האיסלאמית המסורתית והפכה לאלמנט אדריכלי נפוץ המשמש גם באדריכלות המערבית המודרנית. מעבר ליישומה הפרקטי כמחיצת הפרדה, המשרביה המודרנית משמשת לצרכי יופי; שילוב של תאורה, זכוכית ואור טבעי מאפשרים לאדריכלים לעצב באמצעות האור והצל הנוצרים ומשתנים במהלך שעות היום.

משרביית אלומיניום חתוכה בלייזר

משרביית מברזל חתוך בלייזר

המרכז לתרבות מרוקו שהוקם במונטריאול הוא אחד מכמה מרכזים דומים המתוכננים לקום ברחבי העולם ושמטרתם חיזוק הקשרים התרבותיים עם הקהילות המרוקאיות ברחבי העולם. כמרכז המיועד לייצג ולמתג את התרבות המרוקאית, נעשה במבנה שימוש נרחב במשרביות, הן כסמל תרבותי אך בעיקר כמוטיב דקורטיבי.

מרכז תרבות מרוקו

במרכז שולבו משרביות עשויות עץ ואלומיניום שנחתכו בלייזר. כמו כן, הקירות חופו באריחי קרמיקה צבעוניים שמצויירם גם הם בדוגמאות גיאומטריות אופיניות.

אריחי קרמיקה

המרכז הוקם במבנה בן ארבע קומות משנות ה 60 במרכזה ההיסטורי של מונטריאול. מלבד מספר שינויים קטנים שנעשו במעטפת החיצונית של המבנה על מנת לאפשר לעוד אור טבעי לחדור אל תוך המבנה, עיקר המאמץ הושקע דווקא בפנים המבנה.

מרכז תרבות מרוקו

משרד האדריכלים הקנדי *ACDF שנבחר לתכנן ולהקים את המרכז בחר לייצר קונספט של בית מרוקאי טיפוסי שבו חצר מרכזית גדולה שסביבה בנויים חללי המגורים.

תוכנית אדריכלית

במרכז המבנה יצרו האדריכלים חלל מרכזי בגובה שתי קומות שבחדרים ובחללים שסביבו מתקיימות הפעילויות התרבותיות. סביב החלל המרכזי הוקמו מספר חדרי לימוד, חללי תצוגה, ספרייה ענקית ובית ספר לשפות. בחלל המרכזי (ה"חצר") מתקיימים כינוסים שונים רשמיים ושאינם רשמיים.

עץ חתוך בלייזר לדוגמת משרבייה

עיצוב הפנים ובחירת החומרים מייצגים שילוב בין המסורת האדריכלית המרוקאית ובין קידמה ותהליכים מודרניים שעברו על התרבות ועל העיצוב המרוקאיים.

משרביות עץ ואלומיניום

מצד אחד מחופים הקירות באריחי קרמיקה מסורתיים שיובאו במיוחד ממרוקו לאחר שהמעצבים ביקרו בבתי המלאכה של האמנים אשר מייצרים אותם עד היום באותו האופן בו הם יוצרו במשך מאות שנים. ומן הצד השני החלל המרכזי מחופה בחיפוי של משרביות אלומיניום חתוכות בלייזר בגובה שתי קומות. המשרביות מייצגות תהליך ייצור ופרשנות מודרניים לאלמנט אדריכלי ותיק.

משרביית אלומיניום

האדריכלים עשו שימוש במשרביות לא רק לחיפוי החלל המרכזי אלא אף העלו אותן לתקרה ויצרו תקרה תלויה דקורטיבית מעל לגרם המדרגות המרכזי. משרביות עשויות עץ חתוך בלייזר משמשות מעין מעקה/מחיצה דקורטיבית במסדרון הקומה השנייה ואפילו מעל לדלת הכניסה למרכז ישנו גגון עשוי משרביות מתכת חתוכות בלייזר. השימוש הנרחב שנעשה במשרביות כאלמנט עיצוב דקורטיבי במרכז תרבות מרוקו חורג מזמן מתפקידה הקלאסי של המשרביה כמחיצת הפרדה.

עץ חתוך בלייזר לדוגמת משרבייה גגון משרביות חתוכות בלייזר

כבר אמרנו שאור הוא חומר גלם אדריכלי של ממש- חיפוי האלומיניום של החצר הפנימית מסנן את אור היום הטבעי שנכנס לבניין ויוצר צלליות על הקירות והרצפה המרכזיים שמשתנים בהתאם לשעות היום.

חיפוי משרביות אלומיניום חתוכות בלייזר

רוצים גם אתם לייצר מחיצה, חיפוי קיר או תקרה דקורטיבית בדוגמת משרבייה. ספריית הקבצים שלנו יכולה להיות מקום טוב להתחיל בו את העיצוב שלכם. חג שמח0 תגובה

האם תרצה להצטרף לדיון ? אל תהסס להוסיף תגובה!

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באפשרותך להשתמש בקודים של HTML בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

גשרים ישרים… 13 בדצמבר 2014 שיפוץ תחנת רכבת Faulders studio איקאה למתקדמים 27 בדצמבר 2014