אדריכלות של אור

01 נוב

אדריכלות של אור

בלוג הברזל, עבודות One Response

בדרך כלל אנחנו כותבים כאן בבלוג על עבודות אדריכליות ופרוייקטים בקנה מידה גדול. הפעם בחרנו להראות לכם בסך הכל קופסת עץ קטנה.

דוגמת ערבסקה על קופסת עץ חתוכה בלייזר

תחרות ArtPrize מתקיימת החל משנת 2009. כל אומן מעל גיל 18 מכל העולם יכול להשתתף. המנצחים נבחרים בשני מסלולים- אחד הוא ועדה של שופטים מקצועיים והשני הוא בחירה של הקהל הרחב. השנה לראשונה בשנות התחרות אותה עבודת אמנות קטפה את שני הפרסים והעניקה לאמנית פרסים בסך מכובד של 300,000 דולרים.

אדריכלות של אור

האמנית הפקיסטנית Anila Quayyum Agha בסה"כ יצרה קוביית עץ חתוכה בלייזר במידות של 1.5*1.5*1.5 מטרים. הקובייה נתלית בחדר ריק ובמרכזה נורה פשוטה. הצל שיוצרת דוגמת הערבסקה החתוכה בקובייה יוצרת מיד ערבסקות ערביות על הקירות של החדר בו היא מוצבת.

קופסת עץ חתוכה בלייזר

אדריכלות של אור

ההשראה לדוגמא שנחתכה בלייזר על קוביית העץ נלקחה מהדוגמאות הגיאומטריות האופייניות בתרבות הערבית בכלל ובמסגדים בפרט. הדוגמא היא "ביטוי לחווית ההדרה שלי כאשה ממרחבים קהילתיים ויצירתיים כגון המסגד. זהו תרגום לחווית ההדרה מצד אחד והפלא מצד שני שהיו חוויותי כילדה שגדלה בפקיסטן."

ערבסקת עץ חתוכה בלייזר

הדוגמא עצמה מבוססת על הערבסקות שבמסגד אלהמברה שבספרד. מסגד מן המאה ה 14 שהוא, מצד אחד, אולי אחד הסמלים המובהקים ביותר לשיאים של האדריכלות האיסלאמית של אותן שנים ומן הצד השני ממוקם בצומת דרכים היסטורית ותרבותית בין תרבות איסלמית מזרחית לתרבות המערב.

עץ חתוך בלייזר

החלל בו מותקנת העבודה כמו גם הזווית בה ממונחת הקופסא או נקודת המבט של המתבונן משפיעים על התצורות המתקבלות ומשנות בכל פעם את התוצאה.

PrizeArt

PrizeArt

דוגמאות ערבסקות ומשרביות מן האיסלם מבוססות על חזרתיות גיאומטרית וסימטריה. העדינות של הדוגמאות, החזרתיות והדיוק הנדרש הופכים את תהליכי הייצור הדיגיטלי כגון חיתוך בלייזר, למשל לפתרון מהיר, מדוייק וזול ליצירת אדריכלות מודרנית המבוססת מסורת אדריכלית עתיקה. הנה למשל בית מודרני ששולבה בו מתכת חתוכה בלייזר לדוגמת ערבסקה שתכננו וייצרנו.

10407469_1507523976157454_8700623658078563474_n

 

 1 תגובה

האם תרצה להצטרף לדיון ? אל תהסס להוסיף תגובה!

  1. מיכל

    19 בדצמבר 2014 at 13:22

    הקוביה-רעיון פשוט – התוצאה מקסימה והתאמה של החיתוכים יכולה להתאים לכל גיל מקום

    הגב

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באפשרותך להשתמש בקודים של HTML בתגובה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

בטון ממוחזר 26 באוקטובר 2014 חיפוי קורטן חתוך בלייזר שיעור בגיאו… 9 בנובמבר 2014